Λίβερπουλ-Τότεναμ 2-1 | SDNA

Με ένα γκολ από τον Roberto Firmino στο 90ο λεπτό, η Λίβερπουλ κέρδισε το σκληρό ντέρμπι της Τότεναμ 2-1 και διέφυγε στο +3.

Η Λίβερπουλ έχασε και ήταν τυχερή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά με τον Firmino να δηλώνει «παρόν» στην τελική φάση, εξασφάλισε ένα boyish hat-trick ενάντια στην εξαιρετική Tottenham Hotspur και δραπέτευσε στο +3 από την πλευρά του Mourinho.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Klopp φάνηκε να μην έχει απουσίες, είχε συντριπτική κατοχή και ευκαιρίες και έκλεισε την Tottenham στη μέση. 1-0 Πριν από λίγο καιρό, μετά από προειδοποίηση σε δύο περιπτώσεις, με τον Firmino (12 ‘) και τον Salah (22’) τον Αιγύπτιο, με ένα σουτ που μπλόκαρε και εξαπάτησε τον Lloris, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να ανοίξει το σκορ αλλά …

Ωστόσο, ο Τότεναμ Μουρίνιο … αντέδρασε και υπενθύμισε στους οικοδεσπότες το 34ο λεπτό όταν πήγε σε αντεπίθεση, βλέποντας τον Λου Κέλσο Σον και νίκησε τον Άλισον 1-1 στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πορτογάλος προπονητής είδε την ομάδα του να αυξάνει την ταχύτητα και να απειλεί στο 50ο λεπτό για να κυνηγήσει τον Κέιν και τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα στο τελευταίο λεπτό με ένα κόρνερ, λίγα λεπτά αργότερα ο Μπέρκγουιν έκανε μια υπέροχη παράσταση, αλλά σταμάτησε στο δοκάρι. Από τους οικοδεσπότες.

Το Λίβερπουλ μετά την ακτινοβολία της αντίδρασης της Τότεναμ είχε μια ακτίνα με τον Μαν και ως ήρωα, όπως έκανε πέρυσι την τελευταία στιγμή (90) με τον τρομερό Ρομπέρτο ​​Φέρμινο, να σκοράρει με μια κεφαλίδα και μια λαμπρή νίκη 2-1 εναντίον των “κόκορας” αριστερά.

READ  Ελλάδα: Το δικαστήριο διατάσσει τη φυλάκιση αρκετών νεοναζιστών ηγετών της Χρυσής Αυγής | Νέα | DW

Στους άλλους αγώνες του αγώνα, ο Φούλαμ και ο Μπράιτον μοιράστηκαν έναν βαθμό καθώς ισοπαλία 0-0, ενώ στον άλλο αγώνα στο Λονδίνο, έδωσε ένα φοβερό γκολ από τον Άλερ με ψαλίδι στο 55ο λεπτό προς τη Γουέστ Χαμ, απέναντι από τον Κρίσταλ Πάλας που αντιμετώπισε το πρώτο σκορ με τον Μπεντέκε στο πρώτο ημίχρονο. .