Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λιντς 6-2: Η έκτη και η τρίτη θέση των “Red Devils”.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Κερδίστηκε από την ήττα της Tottenham Hotspur από τη Λέστερ Αυξήθηκε στην τρίτη θέση στην Πρέμιερ Λιγκ, μετά από επιβεβαιωμένη νίκη 6-2 επί της Λιντς στο δέκατο τέταρτο αγώνα πρωταθλήματος.

Διαφήμιση

Οι μεγάλοι πρωταθλητές των “Red Devils” είναι οι Scott Maktoumini και Bruno Fernandez, οι οποίοι σημείωσαν από δύο γκολ και οδήγησαν την ομάδα τους σε μια μεγάλη νίκη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τα καλύτερα καλά νέα για τους “Red Devils”, καθώς ο Scott Maktoumi σημείωσε ίσο αριθμό γκολ σε δύο λεπτά και έβαλε την ομάδα του μπροστά.

Στην πραγματικότητα, ο σκωτσέζικος μέσος έγραψε ιστορία και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ που σημείωσε δύο γκολ στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα.

Παρά το προβάδισμα με δύο γκολ, οι παίκτες του Ole Gunnar Solskj .r δεν επιβραδύνθηκαν και συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγώνα, φτάνοντας στο 3-0 στο 20ο λεπτό με ένα ωραίο σταυρό από τον Bruno Fernandes.

Από την άλλη πλευρά, η πλευρά του Marcelo Bielsa, με εξαίρεση ένα ισχυρό σουτ από τη Ραβίνια στο 34ο λεπτό, το οποίο έστειλε ο David de Gea, δεν φαίνεται να απειλεί τα αιτήματα. Αντίθετα, η γηπεδούχος έφτασε στο τέταρτο γκολ στο 37ο λεπτό μέσω του Victor Lindelof, ο οποίος έκανε ανεμπόδιστο από το ύψος της μικρής περιοχής μετά την κεφαλιά του Anthony Martial.

Ο Λιντς κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 4-1 λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους με κεφαλιά από τον Λιάμ Κούπερ, μετά από ένα κόρνερ από τη Ραφίνχα.

Οι παίκτες της Bielsa μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο πιο δυνατά και προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, αλλά σε δύο περιπτώσεις ο De Gea απέρριψε το γκολ για τη Ravinia, και η μπάλα έληξε στο δοκάρι στην πρώτη προσπάθεια του πτέρυγα του Leeds. Στο τέλος, η United εκμεταλλεύτηκε τον χώρο και έφτασε στο πέμπτο γκολ με τον Daniel James στο 66ο λεπτό.

READ  Ελλάδα: Ηγέτης της νεοναζιστικής ομάδας Χρυσή Αυγή φυλακίστηκε για 13 χρόνια | Νέα | DW

Δύο λεπτά αργότερα, ο Martial κέρδισε ένα πέναλτι από τον Struck της περιοχής, και ο Fernandez το μετέτρεψε σε γκολ 6-1.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ μόνο στο 6-2 με ένα υπέροχο σουτ από το Ντάλας από έξω από την περιοχή, χωρίς να αφήνει περιθώρια για την αντίδραση της De Gea.

Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Solskier επιδίωξε περισσότερα γκολ, αλλά ο Mellier δεν επέτρεψε, με εξαιρετικές αποταμιεύσεις, να ξεφύγει περισσότερο από το σκορ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκόναρ Σολσκjaer) De Gea, Van Bissaka, Lidlov, Maguire, Shaw (60 ‘End), Fred, Fernandez (71’ Van de Beek), McTomeni, James, Rasford (71 ‘Cavani), Martial.

Lynch (marcelo bielsa): Miller, Alyosky, Ealing, Cooper (71 ‘Davis), Dallas, Phillips (46’ stroke), Clich (46 ‘Sackleton), Ravinia, Rodrigo, Harrison, Bamford.

Πίνακας του δέκατου τέταρτου αγώνα:

Σάββατο 19 Δεκεμβρίου

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 0-7 (3 ‘Minamino, 35′ Mani, 44 ’68’ Firmino, 52 ‘Henderson, 81’ 84 ‘Salah)

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (16 ‘στερλίνα)

Έβερτον – Άρσεναλ 1-2 (22 ‘Auto Holding, 45 + 1 Mina / 35’ Pen. Pepe)

Νιούκαστλ-Φούλαμ 1-1 (64 ‘Wilson / 42’ Ritchie)

Κυριακή 20 Δεκεμβρίου

Μπράιτον – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1 (87 ‘Welbeck / 63’ Bogle)

Τότεναμ-Λέστερ 0-2 (45 + 4 ‘Vardy, 59’ Alderweireld aut.)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λιντς 6-2 (2 ‘, 3’ McTominey, 20 ‘, 69’ Fernandes, 37 ‘Lindelof, 66’ James / 42 ‘Cooper, 74’ Ντάλας)

Γουέστ Μπρομ – Albion – Aston Villa (21:15)