Ο Veeraj Shah θέλει να εντυπωσιάσει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων στο Σκάκι: το τυπικό άθλημα

Veeraj Shah κατά τη διάρκεια ενός προηγούμενου αγώνα. [Courtesy]

Ο Veeraj Shah είναι σίγουρος για τη θέση του μετάλλου όταν εκπροσωπεί την Κένυα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκακιού Junior το επόμενο έτος.

Ο Σαχ, 15 ετών, δεν θα εκπροσωπήσει μόνο την Κένυα αλλά και το αφρικανικό περιεχόμενο αφού κατέλαβε την πρώτη θέση κατά τη διάρκεια του Αφρικανικού Online Online Chess Championship που πραγματοποιήθηκε την περασμένη εβδομάδα.

Κατατάχθηκε 1377 στον κόσμο και νούμερο 1 στην Αφρική κάτω των 15 ετών, ξεπέρασε τη σκληρή πρόκληση των αντιπάλων του να προχωρήσει στο επόμενο επίπεδο.

“Έπαιξα πολύ καλά κατά τη διάρκεια των προκριματικών καθώς έμαθα μερικά κόλπα πριν από την έναρξη του παγκόσμιου τουρνουά. Έχω παίξει πολλά τουρνουά σκακιού στο διαδίκτυο και νομίζω ότι είμαι σε καλύτερη θέση για να κερδίσω μετάλλιο για την Κένυα.”

Από τους εννέα γύρους των προκριματικών, ο Shah κέρδισε επτά, ισοπαλία και έχασε έναν για να πέσει από την κορυφή της κατηγορίας U-15.

Ο Viraj ξεκίνησε δυναμικά κερδίζοντας τον πρώτο του αγώνα εναντίον του Brandon Fury της Νότιας Αφρικής, προτού χάσει και τον Ostwisen από τη Νότια Αφρική.

Ανάρρωσε μετά από ήττα κερδίζοντας πέντε συνεχόμενα παιχνίδια εναντίον του Dave Achimbong της Γκάνας και του συμπατριώτη του από την Κένυα, Paul Orlando, του Oville Masilo από τη Μποτσουάνα, του Chivondo Bochoma από τη Νότια Αφρική και του Abdeljalil Bedi από την Αλγερία, για να πλησιάσει τον τίτλο.

Ο Αλγερινός Bijrish Rami προσπάθησε να εμποδίσει την κορώνα του παλεύοντας με ισοπαλία στον όγδοο γύρο, αλλά ο Viraj έσωσε τον τελευταίο για το καλύτερο, νικώντας τον Lionel Soares της Αγκόλας στον ένατο και τελευταίο γύρο για να βγάλει τον αφρικανικό πρωταθλητή.

READ  Το μέλλον της Jenny Wijnaldum και η αλήθεια για την ομορφιά του Lewis - η θέα στο Λίβερπουλ πριν από τη σύγκρουση στο Newcastle
Veeraj Shah κατά τη διάρκεια ενός προηγούμενου αγώνα. [Washington Onyango,Standard]

Μετά τον νεαρό Αφρικανικό πρωταθλητή, ο Βιράι έλαβε οικονομικό εισιτήριο αεροπορικής εταιρείας που χρηματοδοτήθηκε από τη Συνομοσπονδία Αφρικανικού Σκακιού για να συμμετάσχει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκακιού Παγκόσμιου Ενιαίου Σχολείου 2021 που θα διεξαχθεί στη Χαλκιδική, Ελλάδα, τον Μάιο του επόμενου έτους.

“Ξέρω ότι δεν θα εκπροσωπώ μόνο την Κένυα, αλλά θα εκπροσωπώ ολόκληρη την Αφρική, κάτι που είναι πολύ μεγάλο για μένα.”

“Θα εργαστώ σκληρότερα και θα προετοιμαστώ καλά για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και θα προσπαθήσω να διατηρήσω το όνομα της Κένυας ψηλά”, πρόσθεσε ο Βιράι.

Η Shah άρχισε να παίζει σκάκι όταν ήταν 6 ετών το 2012.

“Ξεκίνησα το σκάκι όταν ήμουν έξι ετών. Το πήρα ως δραστηριότητα από το σχολείο. Δεν είχα ιδέα πώς να παίξω, αλλά μετά από μερικές εβδομάδες μάθησης, άρχισα να χτυπάω τον δάσκαλό μου και συνειδητοποίησα πόσο διασκεδαστικό ήταν το σκάκι.”

Ανταγωνιστικά, ο Shah άρχισε να παίζει το 2015 καθώς κέρδισε το χρυσό μετάλλιο κατά τη διάρκεια του Πρωταθλήματος Εθνικής Σχολής της Κένυας σε τάξεις κάτω των 10 ετών.

Ο Shah συνέχισε να κερδίζει αρκετά εγχώρια πρωταθλήματα από το 2016 έως το 2018 πριν κάνει ένα μεγάλο άλμα πέρυσι παίζοντας στην κατηγορία κατάταξης κάτω των 1.600 και τερματίζοντας με σκορ 6 στα 6 και μάλιστα κερδίζοντας έναν πραγματικό διαιτητή.

Πέρυσι, εκπροσώπησε την Κένυα στο Αφρικανικό Πρωτάθλημα Σκάκι Νεολαίας και τερμάτισε τέταρτος σε ολόκληρη την Αφρική.