Το αποτέλεσμα: Ο Μέσι σπάει το ρεκόρ του Πελέ στη νίκη της Μπαρτσελόνα έναντι της Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Το γκολ της Αργεντινής στο δεύτερο ημίχρονο τον έβαλε πέρα ​​από το ρεκόρ που έθεσε ο Βραζιλιάνος με τον Σάντο.

λιονελ μεσι έκλειψη δέρμαΜακροπρόθεσμο ρεκόρ γκολ για ένα κλαμπ με 644 γκολ Βαρκελώνη Στη νίκη 3-0 στο πρωτάθλημα Πραγματικό Βαγιαδολίδ.

Το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο του Μέσι τον έβαλε πάνω από το σημάδι που είχε συσσωρεύσει ο μεγάλος Βραζιλιάνος πάνω από 19 σεζόν για τον Σάντο.

Κλήμεντ ΛένγκλετΜια κεφαλίδα από το σταυρό του Μέσι έδωσε στη Βαρκελώνη το προβάδισμα μετά από 21 λεπτά, με τον Μάρτιν Μπράιθγουιτ να δίνει την αρχή πριν Αντόιν Γκρίζες, Χτύπημα στο δεύτερο πριν από το διάλειμμα.

Ρόναλντ ΚούμανΟι άντρες της ομάδας τερμάτισαν την πρώτη τους νίκη στη Λίγα από τις αρχές Οκτωβρίου, τερματίζοντας πέμπτη στο τραπέζι, οκτώ πόντους πίσω από τους ηγέτες Ατλέτικο Μαδρίτης, που νίκησε νωρίτερα με την τρίτη θέση Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Ο Μέσι εκμεταλλεύτηκε μια πρώιμη ευκαιρία για να σπάσει το ρεκόρ κατά τη διάρκεια των εναρκτήριων ανταλλαγών στο Χοσέ Ζορρίλα, καθώς το σουτ του από την άκρη της περιοχής του πέναλτι έπεσε.

Και ο Αργεντινός playmaker είδε ένα άλλο χάσιμο από το Βαγιαδολίδ Τζόρντι Μασίπ Πριν η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα στο 21ο λεπτό.

Ο Μέσι ήταν ο εφευρέτης αυτή τη φορά, στέλνοντας ένα σταυρό στη μέση της περιοχής του πέναλτι, με τον Λένγκλετ να οδηγεί το δίχτυ.

Οι παίκτες της Βαρκελώνης επωφελήθηκαν από τον εορτασμό του τέρματος, ανεβάζοντας ένα πουκάμισο προς τιμήν του δεξιού στηρίγματος Μωυσής Γουάι, 22 ετών μετά από σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο, ενώ έπαιζε δάνειο στο ελληνικό κλαμπ ΠΑΟΚ.

READ  Ο Ole Gunnar Solskjaer υποστηρίζει το «αλεύρι» του Edinson Cavani για να διαρκέσει χρόνια

Πριν ο Βαγιαδολίδ συγκεντρωθεί, οι οικοδεσπότες βρέθηκαν 2-0 κάτω από 25 λεπτά.

Ο Μέσι έσωσε τρεις από τους αντιπάλους προτού ρίξει την μπάλα στη δεξιά πλευρά Sergino Dist Και ο χαμηλός σταυρός του γλίστρησε δίπλα στον Masip από τον Braithwaite.

Η Μπαρτσελόνα διατήρησε τη δυναμική της στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Braithwaite να χτυπά μια πρώτη ευκαιρία.

Στο άλλο άκρο, Πάμπλο ΧερβίαςΤο ελεύθερο λάκτισμα ήταν σε γωνία μακριά από το γκολ του Marc Andre Τερ ΣτεγκένΣτόχος.

Στη συνέχεια, αρνήθηκε ξανά τον Μέσι καθώς το ρολόι πλησίαζε με μια άλλη αξιοπρεπή αντίδραση.

Η μασκότ της Μπαρτσελόνα, ωστόσο, σημείωσε το ρεκόρ του μετά από 65 λεπτά όταν έπαιξε με πίσω φτέρνα Πεδρί.

Ο παίκτης της Βαρκελώνης Lionel Messi (δεξιά) σκοράρει
Ο Lionel Messi σκόραρε το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο για να δημιουργήσει ένα νέο ρεκόρ σκορ (Cesar Manso / Paul μέσω AP)

Παρά το αποτέλεσμα, το Βαγιαδολίδ αναβιώνει ως υποκατάστατα Fabian Oriana Και το Κάικ Περέζ Και οι δύο ανάγκασαν τον Ter Stegen να δράσει.

Αναπληρωτής της Βαρκελώνης Philip Coutinho Τρυπάνι χαμηλής τάσης 20 μέτρα πάνω στη βάση του άξονα.

Ο Βαγιαδολίδ σώθηκε και πάλι από ξυλουργικές εργασίες σε χρόνο διακοπής όταν ο Μέσι βγήκε προς τα εμπρός, μόνο για να δει το γωνιακό σουτ να επιστρέφει από τη στάση.

Ο παίκτης της Αργεντινής φαινόταν αποφασισμένος να αυξήσει το ρεκόρ του, αλλά ο Macip έκανε άλλο πρόστιμο για να διατηρήσει το σκορ χαμηλό.

Αναγνωριστικό: 427692: cQx